GİRİŞİMCİLER İÇİN DIŞ TİCARET

TİM TEB Girişim Evi kapsamında dış ticarete henüz başlamamış veya mevcut dış ticaret faaliyetlerini geliştirmek isteyen teknolojik firmalar ve girişimciler için “Dış Ticaret Eğitimi” gerçekleştirilecektir.

konularının anlatılacağı eğitim 25 Kasım tarihinde 09.30 - 12.30 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.

Dış ticaret ile dünya pazarlarından pay alarak satış, kar ve rekabet gücünü artırmayı hedefleyen tüm girişimciler eğitime davetlidir.

Eğitime katılmak isteyen girişimcilerimizin ve firmalarımızın “ad, soyad, telefon ve e-mail” bilgileriyle y.koc@girisimmerkezi.com üzerinden kayıt yaptırmaları rica olunur.

Eğitmen: Muteber Boztemur

Yer: Pamukkale Teknokent Konferans Salonu

Tarih: 25 Kasım 2016, Cuma

Saat: 09:30 – 12:30

Muteber Boztemur Özgeçmiş:

“Muteber Boztemur 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur. Akbank Kayseri Şubesi Kambiyo servisinde başlayan dış ticarete ilgisi devam etmektedir. İC Şirketler Grubu şirketlerinde görev aldığı dönemler arasında 6 yıl Amerika Birleşik Devletleri Utah Eyaletinde yaşamış ve incelemelerde bulunmuştur. Ankara Dünya Ticaret Merkezi ve Girişim Eğitim Danışmanlık Merkezi’nde, dış ticarette başarının, bireyselin yanında kurumsal eğitimle gerçekleşeceği inancıyla eğitim ve danışmanlık projeleri geliştirmiş ve uygulamıştır. Bu projeler arasında ayrıca, uluslararası ticari heyet organizasyonları, uluslararası kongre ve fuar katılımları, match-making toplantıları da yer almıştır.

Eğitim konuları arasında temel dış ticaret bilgileri, teslim ve ödeme şekilleri, sigorta, gümrük ve kambiyo işlemleri, akreditif okuma, dış ticaret mevzuatı, uluslararası kültürel farklılıklar, uluslararası sözleşmeler, müzakere teknikleri ve uyuşmazlıkların giderilme yöntemleri, uluslararası pazar araştırmaları bulunmaktadır. Ayrıca dış ticarete kurumsal bakılabilmesini sağlamak amacıyla Girişim Merkezi’nin ‘İş Planı’ndan esinlenilenerek geliştirilen ‘Dış Ticaret Planı’, ‘Firma Dış Ticaret Analizi’ ile eğitim ve danışmanlık faaliyetleri içiçe sürdürülmektedir.

Muteber Boztemur, kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri için yeni hizmet modellerinin oluşturulması ve uygulanmasında görev almıştır. Bu tür çalışmaları arasında eşleştirme desteği modellemesi, sektörel kümelenmeler için uluslararası pazar araştırmaları yer almaktadır

Farklı sektörlerde çok sayıda işletmede eğitim ve  danışmanlık veren Boztemur, çeşitli kurumların  eğitmen ve danışman havuzlarında yer almakta ve çalışmalarını 2007’den bu yana bağımsız olarak sürdürmektedir.

Muteber Boztemur, Girişim Eğitim ve Danışmanlık Merkezi tarafından hazırlanan ve uygulanmakta olan TEB KOBİ Akademi Kurumsal Gelişim Programı ve TEB KOBİ Danışmanı Yetiştirme programlarının dış ticaret ile ilgili tasarımında yer almış, devam eden uygulama çalışmalarında aktif olarak hizmet vermektedir.”